Новини

ВАЖКО ПОБАЧИТИ, СКЛАДНО СФОТОГРАФУВАТИ ТА ДУЖЕ ЛЕГКО ПОЧУТИ

Це про вивільгу – одну з найяскравіших пташок наших лісів. Розміром вона трохи більше шпака.Самки мають оперення кольору зелених оливок. Самці ж вбрані в яскраво-жовтий оперення, а крила і хвіст у них – чорні. Тож не дивно, що наукова назва птаха походить від латинського слова «золотий». Побачити цю пташку непросто адже своє гніздо-«колисочку» вивільга ховає високо в кронах. Це одна з кращих лісових співачок.Її голос нагадує звуки флейти. Між собою вивільги спілкуються за допомогою посвистів і звуків, схожих на скрипи. Поза гніздовим сезоном самець вивільги співає лише тоді, коли підвищується вологість повітря перед дощем. Існує така легенда. Одного разу всі звірі й птахи працювали над поглибленням озера, а вивільга літала поруч і сміялася над ними. Коли ж роботи закінчились, і озеро наповнилося водою, вивільгу до нього не стали підпускати. З тих пір вона уникає водойм і чекає дощу, щоб напитися дощової води. А щоб дощ пішов скоріше, вона закликає його своїм співом. Тож прислухайтесь: чи не обіцяє нам вивільга дощу?
(Фото з інтернет-ресурсу https://www.naturephoto-cz.com/%D0%92%D0%B8%D0%B2%D1%96%D0%BB%D1%8C%D0%B3%D0%B0-%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%87%D0%B0%D0%B9%D0%BD%D0%B0-picture_ua-23778.html)

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

ЩО ТАКЕ ЦИКОРІЙ?

Ботаніки скажуть, що цикорій – це багаторічна трав’яниста рослина з розгалуженим кореневищем. Його стебла високі й прямостоячі, а листя зубчасте та глибоко розсічене. Квіти цикорію можуть мати різний колір: блакитний, білий або навіть рожевий.
Травознаї цінують цикорій, як лікарську рослину. А з його кореня роблять чудовий замінник кави, що бадьорить.
Фахівці з народознавства зауважать, що ця рослина розцвітає у петрівку, в середині літа. Тож її народна назва «петрові батоги» пов’язана з іменем цього святого.
Ну а романтики бачать у його дивовижних бузково-блакитних квітах частинки літнього теплого неба.
На стежечці між осокорів
Мені торкається до ніг
Блакиттю ніжною цикорій,
Що зветься ще Петрів батіг.
Ті милі квіти, хай не пишні,
Синіли в ранішній імлі
Як подарований Всевишнім
Шматочок неба на землі.
Ніна Лучкіна

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

УВАГА! НАЙВИЩИЙ РІВЕНЬ ПОЖЕЖНОЇ НЕБЕЗПЕКИ

Нагадуємо, що легковажне ставлення до вогню та аномально спекотні погодні умови є основною причиною виникнення пожеж на відкритих територіях. Закликаємо дотримуватись правил пожежної безпеки та не провокувати пожежі в природних екосистемах.

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

СПЕКА ДОШКУЛЯЄ НЕ ЛИШЕ ЛЮДЯМ

Від неї страждають домашні улюбленці, птахи, комахи, дрібні тваринки. Але ми можемо їм допомогти – облаштувати в своєму саду чи на подвір’ї водопій. Ви скажете: у природі є достатньо водойм. Але часто вони мають високі стрімкі або зарослі очеретом береги і дрібні пташки не скрізь можуть дістатись до води, щоб напитись. Тож варто допомогти нашим крилатим друзям і облаштувати для них поїлки, які краще поставити в тихому затишному тінистому місці, поблизу дерев чи кущів, щоб при небезпеці пташки могли швидко там сховатись.Пернатим вода потрібна не лише для пиття, а ще і для регулярного догляду за пір’ям. Саме тому вони залюбки купаются в мілких посудинах з водою. Не обов’язково купувати спеціальні поїлки. Для цього цілком підійде глиняна підставка під квітковий горщик, неглибока чашка, тарілка, навіть стара сковорідка. Головне, щоб посуд не мав гострих країв і був безпечним. Скористатися такою поїлкою можуть і комахи, зокрема бджоли, метелики, бабки. Вони із задоволенням сідають перепочити і попити води. Та мусимо подбати про їх безпеку: покласти на дно поїлки камінці, вкинути у воду гілочки чи шишки, щоб комахи могли сідати на них. Дуже важливо регулярно змінювати воду, щоб уникнути розвитку у воді хвороботворних мікроорганізмів. Домашні улюбленці також потерпають від спеки, але постійно відчувають турботу своїх господарів. А от бездомним тваринам приходиться не солодко. Тож ми всі разом повинні допомагати їм. Поставте на вулиці посудину з водою. Це так просто для вас, але життєво важливо для них.

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

ЕКОТОРБА– ЦЕ ПРОСТО!

Поліетиленові пакети були винайдені в 1959 році як альтернатива паперовим пакетам, щоб зберегти ліси від вирубування. Але зараз вони стали джерелом забруднення і отруєння довкілля. Тож ми маємо знайти їм екобезпечну заміну. 3 липня, в Міжнародний день без поліетилену працівники Ічнянського НПП в КЗ «Публічна бібліотека» Ічнянської міської ради провели майстер-клас для юних відвідувачів, як з підручних матеріалів зробити екоторбинку. Діти із задоволенням виготовляли торбинки із старих футболок. А ще переглянули пізнавальну тематичну презентацію. І навіть повітряна тривога та відключення світла не стали на заваді.

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

ЕКОТОРБА: СТИЛЬНО, ЕКОЛОГІЧНО І ПОВСЯКДЕННО


В Міжнародний день відмови від поліетиленових пакетів International Plastic Bag-Free Day ми долучилися до екологічного флешмобу «Екологія в дії: пакетам торба!». Працівники Ічнянського національного природного парку вже давно використовують екоторбинки замість поліетиленових пакетів. Тож участь у флешмобі для нас – це не одноразова акція, а звична справа вже не перший рік. А ще це спосіб підтримати природоохоронний рух. Приєднуйтеся!

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

ЗМОРШКИ, ЯКІ ПРИКРАШАЮТЬ

Зморшки на обличчі людини свідчать про процеси старіння. Кожна з них – наслідок стресів, негараздів у житті, неправильного способу життя, певних умов довкілля або просто довгих прожитих літ. А як у рослин? Що в них свідчить про вікові зміни? Як прожитий час позначається на їхній зовнішності? Виявляється, зморшки (а точніше, схожі на них тріщини) є майже у всіх зелених патріархів нашої флори – дубів, кленів, ясенів, лип, груш, тополь, верб, сосен та інших, і розташовані вони на найстаріших ділянках стовбура – свідках подій і прожитих років з однорічного проростка – нижній, приземній його частині. Ці зовні мало привабливі морфологічні утвори у вигляді глибоких тріщин-борозенок на тлі рослин відіграють істотнішу роль, ніж у людей. Всі ми знаємо ребристо-тріщинувату поверхню стовбурів і навіть скелетних гілок. Яка має свою анатомічну назву – кірка, або третинна покривна тканина осьових органів. Роль кірки в житті багаторічних деревних рослин важко переоцінити. По-перше, завдяки своєрідній анатомічній будові та хімічному складу, кірка має високі термоізоляційні властивості. Це рятує стовбури дерев від сонячних опіків ранньою весною, від вогню низових пожеж, бо кірка практично не горить, а лише тліє і затухає. По-друге, завдяки значній товщині і наявності механічних тканин кірка є надійним механічним захистом живої частини кори та деревини від обгризання, тертя, ушкодження шкідниками, стискування тощо. Незважаючи на цільову покривно-захисну функцію, кірка забезпечує необхідний рівень газо- та парообміну живих тканин через своєрідні сочевички в заглибленнях численних поздовжніх та поперечних тріщин. Через ці ж утвори може поглинатися атмосферна волога, мінеральні речовини тощо із пилу і дощових змивів із листя і поверхні розташованих вище гілок крони. Варта уваги ще одна особливість кірки – її малюнок, орнаментальність поверхневих борозенок, закономірне розташування та глибина яких часто вражає спостережливу людину своєрідними художніми творіннями на поверхні стовбурів дерев.
(За матеріалами книги Брайон О.В. «Фізіологія рослин для допитливих». Фото дерев урочища «Кути», Ічнянський НПП.)

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

28 ЧЕРВНЯ – ДЕНЬ КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ

Конституція України – це головний оберіг державності й демократії, гарант соборності нашої країни. Цей основний закон визначає наш шлях як демократичної держави гарантує права та свободи українців та закріплює їхні свободи.

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

ДОЛУЧАЙТЕСЬ!

3 липня з нагоди Міжнародного дня відмови від поліетилену пакетів (International Plastic Bag-Free Day) на території Чернігівської області планується проведення екологічного флешмобу «Екологія в дії: пакетам торба!» Мета заходу – акцентувати увагу до проблем надмірного використання пластику, формування відповідального ставлення до споживання й утилізації шкідливих ресурсів серед населення. Чому небезпечний поліетилен? У довкіллі пластик перетворюється на мікрочастинки, які потрапляють в ґрунт, воду та повітря. Пластикові пакети, як і увесь одноразовий пластик, виготовляються переважно з викопного палива, що сприяє кліматичну кризу. Цифри вражають:
-щорічно у світі виготовляються понад 13 мільярдів пластикових пакетів, тобто 300 одиниць на кожного дорослого мешканця Землі, переробляється з них лише 10-15%;
– щохвилини у світі використовується близько мільйона пакетів;
– у природному середовищі поліетилен розкладається понад двісті років, а пластик – майже 450.
У Європейському Союзі, аби запобігти пластиковому засміченню, схвалено Директиву 2015/20 про зменшення споживання легких пластикових пакетів, що вносить зміни до директиви 94/62 про упаковку і відходи упаковки. Україна також зробила важливий крок у напрямку зменшення споживання пластикових пакетів. Понад 2 роки тому вступив у дію Закон «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». Відтоді, за інформацією Міністерства економіки, українці зменшили використання пластикових пакетів, залежно від різновиду, на 40-90%.
Тож закликаємо долучитися до екологічного заходу та надіслати інформацію про участь у флешмобі, за можливості додати фото, для висвітлення на офіційному сайті Ічнянського НПП. Матеріали можна надсилати до 4 липня на електронну пошту: syvchenkol@ukr.net
Разом ми зробимо Україну чистішою!

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар