Новини

ЗИМА ПОЧИНАЄТЬСЯ СЬОГОДНІ

Як і минулого року перший день зими порадував нас першим снігом. Посвіжіло повітря, посвітліли далі. Навіть небо, хоч і хмарне, набуло сріблистого відтінку. Та все ж грудень дарує мало сонячних днів, частіше стоїть похмура й холодна погода. Тож і звуть в народі цей місяць – хмурень, студень, ворота зими. Нерідко перший сніг змінюється відлигою, потім морозом. Та хоч народне прислів’я і стверджує, що «сумний грудень і в свято, і в будень», але саме останній місяць року налаштовує нас на оптимістичну хвилю, бо «зима повертає на мороз, а сонце – на літо».

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

З НАТХНЕННЯМ, З ГУМОРОМ, ІЗ ЗАДОВОЛЕННЯМ

В останній день осені ми знову провели виставку саморобок «Природа і фантазія». З жолудів і шишок, жовтого листя, шипшини та горобини, гілок, спилів дерева, додавши натхнення і фантазію, можна створити рамки для фото, сувеніри, іграшки і просто смішні й цікаві композиції. А доповнили виставку осінні фотопейзажі парку, адже природа – це наше натхнення.

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

Я ЙДУ, ПРОШЕПОТІЛА ОСІНЬ. ВЖЕ ЧАС, ВІДПОВІЛА ЗИМА…

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

НЕ МАЄМО ПРАВА ЗАБУТИ

В останню суботу листопада в Україні вшановують пам’ять жертв голодоморів. На території Ічнянського національного природного парку в лісі біля хутору Киколи на місці поховання померлої в часи голодомору родини Кондрацьких відбулася поминальна панахида, яку провів отець Димитрій. Перед присутніми, серед яких були громадські активісти, представники органів місцевого самоврядування, працівники Ічнянського національного природного парку, виступили міський голова Олена Бутурлим, співробітник Українського інституту національної пам’яті Сергій Горобець.
Всі разом помолилися за душі вбитих голодом. На могилки поклали віночки, сплетені з калини, ялини і пшениці. Ми завжди будемо берегти, переосмислювати та передавати наступним поколінням пам‘ять про ті часи і про ті випробування, які випали на долю українців.

Зроніть сльозу. Бо ми не мали сліз.
Заплачте разом, а не наодинці.
Зроніть сльозу за тими, хто не зріс,
Що мали зватись гордо – українці.
Заплачте! Затужіть! Заголосіть!
Померлі люди стогнуть з тої днини,
Й благають: українці, донесіть
Стражденний біль голодної країни.
Згадайте нас – бо ми ж колись жили.
Зроніть сльозу і хай не гасне свічка!
Ми в цій землі житами проросли,
Щоб голоду не знали люди вічно.
Ніна Виноградська

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

ЗВІРІ ОДЯГАЮТЬ КОЖУХИ

Усіх живих істот природа обдарувала певними захисними засобами, що уберігають їх від механічних ушкоджень і температурних впливів. У одних одяг голчастий, інші мають роговий панцир. Проте більшість тварин одягнена у хутро.
У багатьох звірів шерсть досить міцна, та все ж вона зношується і з часом втрачає свої захисні властивості. Натомість виростає новий покрив. Його функції змінюються і в залежності від сезону: взимку він має бути кожухом, а влітку – лише плащем. Природа це регулює добре.
Візьмемо для прикладу лисиць. Зимою їхні кожухи аж виблискують. Та в кінці березня це хутро вже не блищить, у травні зовсім випадає. Замість зимового хутра виростає досить рідка, груба і не надто довга шерсть. Протягом осені вона змінюється на зимову – довшу і міцнішу, з теплим пухом.
У жовтні майже всі звірі в зимовому одязі, але визрівання його триває аж до другої половини листопада.
Влітку білочка ясно-руда, хвостик має тонкий, вушка – маленькі. Восени ж вона одягає темно-бурий кожушок, на вухах у неї виростають високі волосяні китички. А ближче до зими хутро сивіє. У січні воно вже сріблясто-бура, лише хвіст коричневий.
Таке ж можна сказати і про зайців.
Дикі свині закінчують линяти у жовтні, на цей час у них виростає під новою щетиною густий підшерсток. Такому кожухові може позаздрити борсук, який має тільки грубе хутро.
Козуля стає сірою. Цікаво, що її зимова шерсть значно товстіша про літньої, кожна волосина всередині має порожнину, заповнену повітрям. Теплозахисні якості цього хутра відмінні. Воно щільно прилягає до шкіри і утворює теплу ковдру завтовшки 10-15 міліметрів. Отож козулі, як і лосі, взимку сміливо лягають на сніг або на мерзлу землю.
Кінець осені – це пора, коли всі звірі закінчують одягатися по-зимовому. (За матеріалами книги Олександра Любчак «Заповідними стежками». Фото з інтернету)

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

12 ЛИСТОПАДА – ДЕНЬ СИНИЧКИ

Екологічне свято День Синички з’явилося в Україні кілька років тому. Це не випадково. У слов’ян існує повір’я, що з цього дня до житла людини прилітають зимуючі пернаті. Серед них обов’язково присутні і жовтогруді синиці. Ця товариська, кмітлива лісова пташка без остраху зазирає до нас у вікно взимку, дзвінко й весело сповіщає піснею про настання весни, виводить пташенят влітку, згуртованими зграйками відмічає настання осені. Вона завжди зайнята корисною для природи справою. Щодня одна пташина з’їдає комах майже стільки, скільки важить сама (це 15-20 г), а в період вигодовування пташенят здобуває їх навіть більше. До 400 разів на день пара синиць приносить корм пташенятам і за період вигодовування синичат звільняє від шкідників майже сорок дерев. А виводків у синиці буває два на рік – у травні та у кінці червня. Про свої санітарні обов’язки синиця не забуває і взимку. За короткий зимовий день обстежить тисячі гілочок на деревах і кущах, стовбури, пеньки, стоси дров, купи хмизу і знайде 15-20 тисяч яєць шкідливих метеликів та інших комах. А от в суворі морозні дні синиці чекають на допомогу людини. То хіба можна відмовити їм у цьому за усі їх заслуги? Синиці полюбляють соняшникове, гарбузове або кавунове насіння, особливо до вподоби їм сало. Але слід зауважити, що всі ласощі мають бути дієтичними – несолоними і несмаженими.
(За матеріалами сайту «Пернаті друзі»)

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

Ічнянський національний природний парк – це об’єкт природно-заповідного фонду України. Одним з його основних завдань є охорона і збереження об’єктів тваринного світу у комплексі з іншими природними ресурсами. Напередодні відкриття сезону полювання на копитних та хутрових тварин нагадуємо, що згідно ст. 21 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» полювання на території національних природних парків заборонено. Звертаємо увагу на те, що відповідно до Закону України «Про мисливське господарство та полювання» до полювання прирівнюється:
• перебування осіб у межах мисливських угідь, у тому числі на польових і лісових дорогах (крім доріг загального користування), з будь-якою стрілецькою зброєю або з капканами та іншими знаряддями добування звірів і птахів, або з собаками мисливських порід чи ловчими звірами і птахами, або з продукцією полювання;
• перебування осіб на дорогах загального користування з продукцією полювання або з будь-якою зібраною розчохленою стрілецькою зброєю.
Тому вирушаючи на полювання попередньо ознайомтесь із межами мисливських угідь, щоб випадково не стати порушником природоохоронного законодавства.

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

ЯКИЙ РЯСНИЙ ТУМАН… НЕ ВИДНО І ЗА КРОК… КОРОТКИЙ ДЕНЬ ПЛИВЕ ДО ВЕЧОРА ПОВОЛІ… І.Хоміцька

Листопад називають «сутінками року». Світає пізніше, темніє раніше, та навіть день часто буває повитий туманом.
А що собою являє туман? Звідки він береться? Виявляється, це теж опади, як дощ чи сніг. Він складається з мікроскопічних крапель води, що зависають в атмосфері недалеко від поверхні землі. Діаметр цих крихітних краплинок складає всього близько 0,01 міліметрів. У густому тумані їх міститься близько 1200 на 1 кубічний сантиметр. В дуже холодних умовах туман складається з крижаних кристалів. Про нього ще можна сказати, що це хмара, яка зависла над землею. Тумани утворюються, коли з теплішої водойми підіймається пар в холодніше повітря, або якщо повітря над землею різко охолоджується.
Туман зустрічається практично у всіх частинах світу і в будь-яку пору року. В Україні найтуманніша пора – з листопада по березень.

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

САДИТИ ДЕРЕВА – ГАРНА СПРАВА

Працівники Будянсько-Сезьківського природоохоронного науково-дослідного відділення парку приєдналися до загальнонаціональної толоки «Створюємо ліси разом» у рамках програми «Зелена країна» та висадили саджанці сосни звичайної. Ростимуть сосни. І через декілька років ми зможемо помилуватися молодим лісом та похвалитись цією доброю справою своїм нащадкам. Адже посадити дерево, виростити його – радість для кожної хорошої людини.

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

ЩОБ ЗЕЛЕНІЛО ТА РАДУВАЛО ОКО КРУГЛИЙ РІК

Адмінприміщення та прилегла до нього територія – це свого роду візитівка нашої установи. Цими золотавими осінніми днями біля адмінприміщення парку з’явились молоді деревця: туї, самшит, ялини, ялівці. Ці вічнозелені рослини стануть не лише окрасою, а й будуть корисними для довкілля.

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар