Новини

2 ЛЮТОГО – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ВОДНО-БОЛОТНИХ УГІДЬ

Цей день започатковано для привернення уваги людства до важливості водно-болотних екосистем. 40% різноманітних видів рослин і тварин живуть і розмножуються на території водно-болотних угідь, а окремі ендемічні види, зокрема риби та амфібії, на певних стадіях життєвого циклу можуть існувати лише тут. Водно-болотні угіддя є надзвичайно важливими для водоплавних птахів. Але останні оцінки вказують на глобальне зниження рівня біорізноманіття, при цьому водно-болотні екосистеми зникають утричі швидше, ніж ліси.
До дня водно-болотних угідь Кабінет Міністрів України схвалив рішення про припинення 30-річних відносин з рф у сфері водних відносин. За словами Міністра Руслана Стрільця, фактично, така співпраця припинена ще у 2014 році. Українські фахівці не проводять з росіянами жодних спільних дій на транскордонних водних об’єктах та не обмінюються інформацією у цій сфері.
Крум того, вперше за 50 років учасники Рамсарської конвенції проголосували за обмеження прав росії як Договірної сторони. Це унікальний випадок на міжнародній арені у сфері захисту довкілля. Серед наших союзників, які виступили співавторами Резолюції — США, Чехія від імені ЄС, а також Грузія, Канада, Норвегія, Великобританія, Франція, Албанія, Нова Зеландія, Японія та Гватемала.

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

НАВЧАННЯ СЛУЖБИ ДЕРЖАВНОЇ ОХОРОНИ ПАРКУ

З метою вивчення нормативно-правової бази, що регулює діяльність служби державної охорони парку в рамках запланованих навчань на 2023 рік в січні проведено семінар, метою якого було ознайомлення із Законами України, Постановами КМУ щодо природно-заповідного фонду України, служби державної охорони природно-заповідного фонду України, змінами в природоохоронному законодавстві. Особлива увага працівників була зосереджена на дотриманні вимог законодавства і відомчих нормативних документів під час складання протоколів про адміністративні правопорушення та їх належне оформлення. За підсумками навчання було складено залік.

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

ПТАХ РОКУ 2023

Українське товариство охорони птахів оголосило мартина звичайного птахом 2023 року. Що про нього відомо? Це середнього розміру птах. Його оперення протягом року змінюється. Навесні та влітку і самці, і самки мають на голові темно-коричневу «шапочку», восени й взимку голова птаха біла з бурими плямами. Спина і крила світло-сірі, решта оперення – біле. Ноги і дзьоб червоного кольору. Пташенята мають буре пір’я на голові, крилах і тулубі, а чорні «шапочки» з’являються у них лише на четвертому році життя. Мартин звичайний гніздиться галасливими колоніями біля водойм по всій території України, крім Карпат і Криму, а найчастіше його можна зустріти на півдні – у гирлах великих річок та біля моря. Великі колонії мартинів притягують до себе інше водне птаство: пірникоз, куликів, крячків, качок. Тут вони почуваються у безпеці, бо завчасно дізнаються про наближення хижаків завдяки сторожкості хазяїв колонії. Цей птах – всеїдний. До його меню входить риба, комахи, гризуни, дощові черв’яки, харчові рештки. У пошуках корму птахи розлітаються на десятки кілометрів. Ближче до осені мартини вирушають до місць зимівлі: на узбережжя Чорного та Середземного морів. Останніми роками багато мартинів лишаються зимувати у внутрішніх водоймах біля великих міст, де знаходять вдосталь корму. Мартина звичайного ми часто помилково звемо «чайкою», хоча це його російська назва. Ці птахи знаходяться під захистом Бернської конвенції та Директиви ЄС про захист диких птахів. Для збереження виду необхідна сувора охорона водно-болотних угідь, усунення фактору неспокою з боку людей в гніздовий період та ведення сільського господарства без використання пестицидів. (Фото з сайту “Пернаті друзі”)

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

ПРОСТО, ШВИДКО, ЗРУЧНО

В Україні все більшої популярності набуває використання QR-кодів. QR-код (з англійської абревіатури перекладається як «швидка відповідь») є одним із засобів шифрування інформації. Потрібно мати банківську картку, привязану до додатку у смартфоні чи планшеті, наприклад Приват 24. Платіж здійснюється за допомогою гаджету і займає менше хвилини. Ви не ризикуєте неправильно ввести реквізити чи суму, адже вся інформація уже закладена в QR-коді. Не потрібно також передавати дані своєї картки, тож такі платежі є абсолютно безпечними. Ічнянський національний природний парк також запровадив цю сучасну систему. Тепер відвідувачі можуть оплатити туристичні та господарські послуги без використання готівки, в один клік, швидко, безпечно і зручно.

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

Видра річкова – рідкісна тварина, занесена до Червоної книги України. Її можна побачити на території Ічнянського національного природного парку, хоча зробити це доволі непросто. Видра – потайна, вона веде переважно нічний спосіб життя. Тонкий слух та обережна поведінка захищають тварину. За будь-якої небезпеки вона миттю зникає у воді чи в своїй норі. Видра вправно плаває і пірнає; може пробути під водою до 2 хвилин.
Її присутність у водоймі видають сліди, які легко впізнати по перетинці між пальцями і відбитку хвоста, що волочиться. Спостерігати за цією симпатичною твариною – справжнє задоволення. Нещодавно одному з інспекторів природно-заповідного фонду парку вдалося не лише побачити видру а й зробити коротеньке відео. Хоча воно не зовсім якісне, але дарує позитивні емоції.
video-06965bafffa02f868e43fadb7bf5a8b9-V video-d1cef1dd17b0f5a24b41fd62efe43361-V

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

РУСЛАН СТРІЛЕЦЬ: СУМА ШКОДИ УКРАЇНСЬКОМУ ДОВКІЛЛЮ ВІД ЗБРОЙНОЇ АГРЕСІЇ РФ ВЖЕ СТАНОВИТЬ ПОНАД 46 МІЛЬЯРДІВ ДОЛАРІВ

Україна вимагатиме компенсації цих збитків росією. Про це Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець зазначив у коментарі для TheEconomist – одного з найвпливовіших у світі англомовних журналів, що публікується з 1843 року.
“Основну частину обрахованих збитків на сьогодні складає забруднення повітря – 27 мільярдів доларів. Лише за десять місяців внаслідок російського вторгнення в повітря потрапило понад 42 мільйони тонн парникових газів. Цей обсяг можна порівняти із річними викидами Болгарії”, – зазначив Руслан Стрілець.
Основними причинами викидів стали лісові пожежі та атаки окупантів на об’єкти енергетичної інфраструктури. За даними Держекоінспекції, внаслідок російських обстрілів вже згоріло понад 680 тис. тонн нафти та пального.
Війна завдала шкоди майже третині українських лісів. Повністю вигоріло щонайменше 23,3 тис. га.
За словами Міністра, війна “отруїла” і значну частину української землі. Шкода, завдана забрудненням ґрунтів, оцінюється у 18 млрд. доларів.
Загалом з початку широкомасштабного вторгнення Україна задокументувала майже 2,300 злочинів проти довкілля.
Видання зазначає, що спустошені пожежами та вирубані окупантами ліси, забруднені важкими металами та токсичними хімікатами ґрунтові води та ґрунт, постраждалі дикі тварини – одні з менш обговорюваних жертв війни. Але навіть наявні фрагментарні дані розкривають картину екологічної катастрофи. Однак попри війну, Україна вже впроваджує проєкти з відновлення довкілля.
“За 2022 було висаджено 180 млн нових дерев у рамках програми Президента України “Зелена країна”, а у вересні 2022 року було відкрито новий лісонасіннєвий центр всього за декілька кілометрів від кордону з Білоруссю. Відкривши лісонасіннєвий центр на кордоні з Білоруссю, ми показали їм, що не боїмося, і що перемога буде за нами», – наголосив Міністр.

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

ЯК СТВОРИТИ ПЕРЕДНОВОРІЧНИЙ НАСТРІЙ?

Дуже просто: прикрасити ялинку або зробити поробку – різдвяний віночок. Саме його виготовляли працівники Ічнянського національного природного парку разом з дітьми та дорослими в КЗ «Публічна бібліотека Ічнянської міської ради». А ще провели пізнавальну презентацію «Історія новорічної ялинки» та організували міні-виставку різдвяних віночків.

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

ЯКОЮ БУДЕ ЗИМА?

Відплакав дощами, віджурився сивими туманами старенький листопад. Сьогодні перший день календарної зими, яка цьогоріч співпала з фенологічною. Але хочеться знати: якою вона буде надалі? У пригоді стануть народні прикмети. Тож перевіримо.

Який перший день зими – така й уся зима.
Від першого заморозку до зими – місяць.
Якщо снігурі прилетіли у грудні – зима буде сувора.
До холодної довгої зими мурашки будують високу мурашники.
Перший сніг у листопаді теж вказує на морозну і сніжну зиму. Зате весна буде рання.

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

ДІЛИМОСЬ ПОЗИТИВОМ

Холодний, похмурий листопад добігає кінця. В останні його дні хочеться поділитися осінніми спогадами і теплом. Цими днями в адмінприміщенні Ічнянського національного природного парку відбулася виставка виробів з природного матеріалу «Природа і фантазія».
З жолудів, шишок, гарбузів, кукурудзяного листя, спилів дерев, яєчної шкаралупи можна виготовити безліч цікавих поробок: квіти, картини, потішних звірят чи птахів. Досить лише включити фантазію, докласти зусиль – і дари осені оживуть у руках.
Працівники відділу еколого-освітньої роботи та рекреації щиро дякують всім, хто долучився до створення виставки: Брагіній Наталії з донькою Анастасією, Кучер Софії, Вірі Максиму, Штанько Тетяні з сином Дмитром, Камінській Тетяні, Шевченко Олександрі.

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар