Екологічна освітньо-виховна робота

Екологічна освітньо-виховна робота
ІНФОРМАЦІЯ
з екологічної освітньо-виховної роботи
Ічнянського національного природного парку за 2023 рік

1.Організація екологічної освітньо-виховної роботи
1.1. В структурі Ічнянського національного природного парку діє відділ еколого-освітньої роботи та рекреації.
Згідно затвердженого Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України штатного розпису чисельність працівників відділу еколого-освітньої роботи та рекреації станом на 01.01.2024 року становить 5 (п’ять) чоловік.
1.2. Продовжується робота по створенню еколого-освітнього центру. Розроблено та затверджено наказом положення про еколого-освітній центр. Опрацьовується та узагальнюється матеріал про діяльність підрозділів центру (візит-центр, бібліотека, музей природи, музей народознавства, екологічний табір). З метою створення еколого-освітнього центру відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.09.2010 №1779-р «Про передачу нерухомого майна у м.Ічні в державну власність» передано Ічнянському НПП нерухоме майно колишнього табору відпочинку для школярів м.Ічня у державну власність з віднесенням його до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України. У 2011 році оформлені інвентаризаційні документи та право власності на цей об’єкт. Розпочато капітальний ремонт приміщень еколого-освітнього центру, який тимчасово призупинено через відсутність фінансування.
Продовжується робота по створенню належної матеріально-технічної бази майбутнього еколого-освітнього центру.
В Ічнянському національному природному парку формується і діє бібліотека спеціалізованої літератури природоохоронного спрямування. В бібліотеці зібрані науково-популярні видання, навчальні посібники, збірники науково-практичних конференцій, збірники законодавчих актів України, буклети. Накопичуються підшивки періодичних видань. Загальна кількість бібліотечного фонду становить 1028 примірників.
Розширюється фототека та відеотека парку, наповнюються інформацією тематичні папки.
На території парку діють еколого-пізнавальна стежка «В долині Іченьки» (протяжність 2,5 км), еколого-туристичний маршрут «Садове» (протяжність 4 км), еколого-пізнавальна стежка «Весняна» (1,0 км), розроблено проект екологічної стежки «Урочище Кути» (протяжність 3 км), розроблені маршрути дл тематичних прогулянок.
1.3. Парк має тимчасові форми інфраструктурного еколого-освітнього облаштування, зокрема мобільний стенд, емблему, банер, прапор з емблемою Ічнянського НПП.
1.4. Відповідно до Положення про екологічну освітньо-виховну роботу установ природно-заповідного фонду складений та затверджений план заходів з екологічної освітньо-виховної роботи Ічнянського національного природного парку.
2. Методична, організаційна та практична екологічна освітньо-виховна робота.
2.1. Працівниками парку організовані та проведені наступні масові еколого-освітні заходи.
Природоохоронна акція «Подбаємо про пернатих взимку» (січень-лютий, працівники парку, місцеві жителі (60 учасників). В рамках акції проведено роз’яснювальну роботу. В адмінприміщенні встановлено пізнавально-агітаційний стенд «Допоможемо перезимувати пташкам». Біля адмінприміщення працівниками відділу влаштовано годівницю для пташок.
В рамках Весняної толоки з озеленення та благоустрою працівниками парку проведено впорядкування місць для короткострокового відпочинку на території парку (квітень-травень), прибирання сміття на прилеглих до парку територіях (55 учасників). Природоохоронна акція «Всесвітній день прибирання» (вересень, 50 учасників).
Природоохоронна акція «Збережи ялинку» (грудень, працівники парку, учні Державного професійно-технічного навчального закладу «Ічнянський професійний аграрний ліцей», 40 учасників).
Загальні збори трудового колективу з нагоди професійного свята Дня працівника природно-заповідної справи (7 липня, адмінприміщення Ічнянського НПП).
2.2. Екологічна освітньо-виховна робота планувалася у співпраці з закладами загальної середньої освіти та закладами дошкільної освіти Ічнянської ОТГ , Державним професійно-технічним навчальним закладом «Ічнянський професійний аграрний ліцей». Робота проводилася при співпраці із органами місцевого самоврядування. Підписано договори про співпрацю з Відділом освіти Ічнянської міської ради, з Державним професійно-технічним навчальним закладом «Ічнянський професійний аграрний ліцей», Державною екологічною академією післядипломної освіти та управління. Підписано Меморандум про співпрацю між Ічнянським НПП та громадськими організаціями Ічнянщини, а саме ГО «Спілка учасників бойових дій АТО Ічнянського району», ГО «Федерація футболу в Ічнянському районі», ГО «Активіст Ічнянщини», ГО «Ічнянський Козацький полк», ГО «Народна Рада Ічнянщини».
Працівники парку проводили екологічні освітньо-виховні заходи.
В комунальному закладі «Публічна бібліотека Ічнянської міської ради» та в адмінприміщенні парку організовані та презентовані тематичні виставка до Дня водно-болотних угідь, «Первоцвіти Ічнянського НПП», «День Землі», до Дня біорізноманіття, «Гарбуз символ осені», «Природа і фантазія», «До дня рециклінгу», «Пташиний календар (весна, літо, осінь, зима)». В Цифровому навчальному центрі для дітей проведено урок доброти «Захист слабких – справа сильних», еколого-пізнавальне заняття «Правда і вигадка про їжака». В Державному професійно-технічному навчальному закладі «Ічнянський професійний аграрний ліцей» проведено презентацію ідей креативних новорічних ялинок та майсте-рклас «Новорічний сувенір».
Ряд заходів не були проведені в зв’язку із запровадженням воєнного стану. Працівниками відділу підготовлені матеріали (презентації, наочність, теоретичні матеріали та інше) для проведення всіх запланованих заходів.
3. Інформаційно-видавнича та пропагандистська діяльність
3.1.Офіційний сайт Ічнянського національного природного парку (ichn-park.in.ua). Створено 19.10.2010 року.
Розділи:
- про парк (природні умови, річки, історія та культура);
- діяльність (екологічна політика, екологічна освітньо-виховна робота, наукова та науково-технічна діяльність, природокористування);
- відвідувачам (маршрути, відпочинок у різні пори року, порядок супроводу (надання допомоги) осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення під час перебування в приміщеннях Ічнянського національного природного парку);
- новини.
На офіційному сайті Ічнянського НПП у розділі «Новини» протягом року розміщено 142 інформації про діяльність установи, Міндовкіллля а також інформація про рослинний та тваринний світ парку.
У соціальній мережі Facebook 16.10.2015 року зареєстровано офіційну сторінку Ічнянського національного природного парку (https://www.facebook.com/Ічнянський-національний-природний-парк-041345136733397/timeline).
3.2. Видано 4 номери щоквартального інформаційного вісника «Природа Ічнянщини». В інформаційному віснику висвітлюються дати екологічного календаря, інформація про діяльність Ічнянського НПП, про рослинний та тваринний світ парку, про червонокнижні види, інформація про природно-заповідний фонд України.
3.3. Працівниками відділу підготовлено та прочитано лекцію «Наслідки російської агресії для українського довкілля» для працівників служби державної охорони парку.
4. Підвищення кваліфікації працівників установ ПЗФ та сприяння підготовці кадрів у природоохоронній сфері.
Працівники відділу еколого-освітньої роботи та рекреації підвищували свою кваліфікацію шляхом вивчення досвіду інших національних парків. Приймали участь в онлайн заходах: конференція до дня створення Мезинського НПП, природоохоронний семінар «Резервати ОТОП: досвід природоохоронної діяльності НУО», засіданння «Про проведення Всесвітнього дня прибирання в Україні», нарада «Найкращі практики менеджменту мертвої деревини WWF України», інформаційний день з метою популяризації можливостей програми Interreg Europe, що фінансується Европейським Союзом.
5. Джерела та напрями фінансування екологічної освітньо-виховної роботи.
Фінансування екологічної освітньо-виховної роботи здійснювалося за рахунок державного бюджету України за бюджетною програмою 2401160 «Збереження природно-заповідного фонду». Сума витрачених коштів на організацію проведених заходів, друк –5513,4.
6. Інформація про надані платні послуги пов’язані з організацією та проведенням освітньо-виховних і природоохоронних заходів.
Платні послуги, пов’язані з організацією та проведенням освітньо-виховних та природоохоронних заходів не надавались.
7. Пропозиції щодо вдосконалення екологічної освітньо-виховної роботи.
Облаштувати екологічністежки «Урочище Кути», «Весняна».
Поновити інформаційні стенди на еколого-туристичному маршруті «Садове», еколого-пізнавальній стежці «В долині Іченьки».
Прокласти та облаштувати веломаршрути по території парку.
Випустити буклет «Первоцвіти Ічнянського національного природного парку».
Постійно інформувати про діяльність установи у ЗМІ місцевого та регіонального рівня, на офіційному сайті парку.
Вивчати досвід інших національних природних парків та запровадити проведення заходів в режимі онлайн.
Придбати сучасний цифровий фотоапарат.
Поповнити бібліотечний фонд природничою літературою.
Завершити капітальний ремонт екоцентру.

ПЛАН
заходів з екологічної освітньо-виховної роботи
Ічнянського національного природного парку на 2024 рік
Природоохоронні акції:
«Подбаємо про пернатих взимку»
«Збережемо первоцвіти»
«Весняна толока з озеленення та благоустрою»
«Мальовничим водоймам – чисті береги»
Місячник тиші «Тихіше, птахи на гніздах!»
«Збережи ялинку»
Свято зустрічі птахів
Пізнавально-розважальний захід «Про вовка промовка»
Зимові спостереження за птахами
Книжкова виставка-гра «Дива і таємниці природи-чарівниці»
Фотовиставка «Водно-болотні угіддя Ічнянського НПП»
Еколого-пізнавальне заняття до Дня біорізноманіття «Лісові таємниці»
Лекція «Наслідки російської агресії для українського довкілля»
Свято зустрічі птахів
Інформаційний урок «Птах року 2024»
Урок доброти «Захист слабких – справа сильних»
Книжкова виставка «Вода – джерело життя»
Круглий стіл «Збережемо первоцвіти разом»
Еколого-просвітницький рейд «Первоцвіти»
Екологічний урок «Таємничий лелека чорний»
Пізнавальна презентація «Голосисті солов’ї співають славу весні»
Еколого-практичне заняття «Маленький жолудь – великий дуб»
Еколого-пізнавальний захід «Пташиний календар: зима, весна, літо, осінь»
Екологічний урок «Збережемо річки – питимемо чисту воду»
Пізнавально-екологічні уроки:
«Правда і вигадка про їжака»
«Що ми знаємо про горобця?»
«Мешканці наших водойм»
«Для чого потрібна мертва деревина»
Пізнавально-творчі заняття:
«Зимові візерунки»
«Літній букет»
«День синички»
«Хвойні дерева наших лісів»
Виставка виробів з природного матеріалу «Природа і фантазія»
Майстер-клас виготовлення оберегів з природного матеріалу
Пізнавальна гра «Калейдоскоп природи»
Еколого-пізнавальна творча година «Як зберегти ялинку»
Екологічні ігри-змагання
«Пташина країна»
«В гостях у природи»
Інформаційно-практичне заняття «За життя без сміття»
Екологічний диспут « Охороняти природу для людей чи від людей?»
Тематичні веломандрівки стежками парку:
«Розмай квітів-первоцвітів»
«Зелені дива»
«Дари осені»
Краєзнавчо-пізнавальні веломандрівки:
«До старої церкви» (с.Радьківка, с.Заудайка)
«Від урочища до урочища»
«До старого дуба»
Випуск агітаційних листівок:
«Допоможемо перезимувати пташкам»
Проведення бесід, лекцій, екскурсій
Проведення роз’яснювальної роботи серед місцевих жителів та відвідувачів парку про збереження біорізноманіття
Поповнення бібліотеки та фототеки
Надання інформаційної та методичної допомоги навчально-виховним закладам
Робота зі ЗМІ: публікації у періодичних виданнях; розміщення інформації на офіційному сайті та соцмережі Facebook
Випуск інформаційного вісника «Природа Ічнянщини»
Урочисті заходи з нагоди Дня працівника природно-заповідної справи
Навчання персоналу. Ознайомлення з матеріалами міжнародних угод та інших правових механізмів щодо збереження біорізноманіття.