Екологічна освітньо-виховна робота

Інформація з екологічної освітньо-виховної роботи
Ічнянського національного природного парку за 2020 рік

1.Організація екологічної освітньо-виховної роботи
1.1. В структурі Ічнянського національного природного парку діє відділ еколого-освітньої роботи та рекреації.
Згідно затвердженого Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України штатного розпису чисельність працівників відділу еколого-освітньої роботи та рекреації станом на 01.01.2021 року становить 5 (п’ять)чоловік.
Посада
Прізвище, ім’я, по батькові
Заступник директора – начальник відділу
Маломуж Валентина Миколаївна
Провідний фахівець з рекреації
Шевченко Леся Олександрівна
Провідний фахівець з екологічної освіти
Пархоменко Тетяна Миколаївна
Фахівець з екологічної освіти І категорії
Буряк Жанна Олександрівна
Фахівець з екологічної освіти І категорії
Яценко Людмила Вікторівна
1.2. Продовжується робота по створенню еколого-освітнього центру. Розроблено та затверджено наказом положення про еколого-освітній центр. Опрацьовується та узагальнюється матеріал про діяльність підрозділів центру (візит-центр, бібліотека, музей природи, музей народознавства, екологічний табір). З метою створення еколого-освітнього центру відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.09.2010 №1779-р «Про передачу нерухомого майна у м.Ічні в державну власність» передано Ічнянському НПП нерухоме майно колишнього табору відпочинку для школярів м. Ічня у державну власність з віднесенням його до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України. У 2011 році оформлені інвентаризаційні документи та право власності на цей об’єкт. Проводиться капітальний ремонт приміщень екоцентру.
Продовжується робота по створенню належної матеріально-технічної бази майбутнього еколого-освітнього центру.
В Ічнянському національному природному парку формується і діє бібліотека спеціалізованої літератури природоохоронного спрямування. В бібліотеці зібрані науково-популярні видання, навчальні посібники, збірники науково-практичних конференцій, збірники законодавчих актів України, буклети. Накопичуються підшивки періодичних видань. Загальна кількість бібліотечного фонду становить понад 900 примірників.
Розширюється фототека та відеотека парку, наповнюються інформацією тематичні папки.
На території парку облаштовані еколого-пізнавальна стежка «В долині Іченьки» (протяжність 2,5 км), еколого-туристичний маршрут «Садове» (протяжність 4 км), розроблено проект еколого-освітньої стежки «Урочище Кути» (протяжність 3 км), розроблені маршрути для тематичних прогулянок.
У поточному році проведено 5 екскурсій, з них по екологічних стежках – 5. Екскурсії проводилися для членів клубу активного та екологічного туризму «Добре поїхали», туристичної компанії «Драйвовий равлик», для відвідувачів з міста Київ, працівників Дніпропетровського ботанічного саду. Організовано 5 веломандрівок для дітей працівників парку та учнів місцевих шкіл («Квітковий розмай», «В долині Іченьки»(2), «Від урочища до урочища», «Зелені дива»).
1.3. Парк має тимчасові форми інфраструктурного еколого-освітнього облаштування, зокрема мобільний стенд, емблему, банер, прапор з емблемою Ічнянського НПП.
1.4. Відповідно до Положення про екологічну освітньо-виховну роботу установ природно-заповідного фонду складений та затверджений план заходів з екологічної освітньо-виховної роботи Ічнянського національного природного парку.
2. Методична, організаційна та практична екологічна освітньо-виховна робота.
2.1. Працівниками парку організовані та проведені наступні масові еколого-освітні заходи.
Природоохоронна акція «Подбаємо про пернатих взимку» (січень-лютий, Ічнянський НПП, Ічнянський ЗЗСО І-ІІІ ст. №1, ЗДО№1м.Ічня (94 учасники). В рамках акції проведено наступні заходи: проведення роз’яснювальної роботи, розповсюдження агітаційних листівок, екологічне заняття «День зимуючих пташок», зимовий форум юних орнітологів.
Природоохоронна акція «Збережемо первоцвіти» (березень, відвідувачі парку, місцеве населення,учні шкіл міста та району,вихованці ЗДО №1 м. Ічня(140учасників). В рамках акції проведено наступні заходи: пізнавально-творче заняття «Хай збережуть первоцвіти паперові диво-квіти», тематичні екскурсії «Первоцвіти Ічнянського НПП»,проводилась роз’яснювальна робота, розповсюджувались агітаційні листівки.
Місячник тиші «Тихіше! Птахи на гніздах» (травень-червень, відвідувачі парку, місцеве населення, 80учасників).
Природоохоронна акція «Збережи ялинку» (грудень, працівники парку, місцеве населення, 70 учасників).
Загальні збори трудового колективу з нагоди професійного свята Дня працівника природно-заповідної справи. (7 липня, адмінприміщення Ічнянського НПП)
2.2. Еколого-освітня робота планувалася і проводилася у співпраці зі школами міста та району, Державним професійно-технічним навчальним закладом «Ічнянський професійний аграрний ліцей». Робота проводилася при співпраці із місцевими органами виконавчої влади та місцевого самоврядування. Підписано договори про співпрацю з відділом освіти Ічнянської районної державної адміністрації, з відділом освіти Ічнянської міської ради, Державним професійно-технічним навчальним закладом «Ічнянський професійний аграрний ліцей», Навчально-науковим інститутом історії, етнології та правознавства ім. О.М.Лазаревського Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка, Ніжинським державним університетом імені Миколи Гоголя, Державною екологічною академією післядипломної освіти та управління. Підписано Меморандум про співпрацю між Ічнянським НПП та громадськими організаціями Ічнянщини, а саме ГО «Спілка учасників бойових дій АТО Ічнянського району», ГО «Федерація футболу в Ічнянському районі», ГО «Активіст Ічнянщини», ГО «Ічнянський Козацький полк», ГО «Народна Рада Ічнянщини».
Працівниками парку організовані та проведені наступні еколого-освітні заходи.
Пізнавально-екологічний урок «Хто і як зимує в лісі» ( Бурімський ЗЗСО І-ІІ ст).
Екологічне заняття «День зимуючих пташок» ( ЗДО №1 м. Ічня).
Еколого-пізнавальне заняття «День зимуючих пташок» (ДНЗ №1 м Ічня).
Зимовий форум юних орнітологів ( Ічнянський ЗЗСО І-ІІст.).
Літературні читання «Поетичні пори року» (Гмирянський ЗЗСО І-ІІІ ст.).
Пізнавально-творча година «Хай збережуть первоцвіти паперові диво-квіти» (ЗДО №1 м. Ічня).
Пізнавально- творче заняття до Всесвітнього дня водно-болотних угідь «Хто живе і що росте» (Ічнянський ЗЗСО І-ІІ ст. №1).
Презентація «Ічнянський НПП, як складова ПЗФ України»(Ніжинська ЗОШ І-ІІІ ст. №7).
Книжкова виставка-гра «Про природу і погоду»(Ічнянська дитяча бібліотека ім. В.Чумака).
Книжкова виставка до Всесвітнього дня захисту тварин (Ічнянська дитяча бібліотека ім. В.Чумака).
Виставка виробів з природного матеріалу «Природа і фантазія» (актова зала в адмінприміщенні Ічнянського НПП).
Ряд запланованих заходів не були проведені в зв’язку з карантинними обмеженнями, або були проведені, як індивідуальні пізнавально-творчі заняття («Аплікація домашнього улюбленця з природного матеріалу», «Осіння парасолька», «Новорічний букет замість ялинки»).
3. Інформаційно-видавнича та пропагандистська діяльність
3.1.Офіційний сайт Ічнянського національного природного парку (ichn-park.in.ua). Створено 19.10.2010 року.
Розділи:
- Про парк (природні умови, річки, історія та культура).
- Діяльність (екологічна політика, державні закупівлі, екологічна освітньо-виховна робота, наукова та науково-технічна діяльність, природокористування).
- Відвідувачам (маршрути, відпочинок у різні пори року, порядок супроводу (надання допомоги) осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення під час перебування в приміщеннях Ічнянського національного природного парку).
- Новини
На офіційному сайті Ічнянського НПП у розділі «Новини» протягом року розміщено близько90 інформацій про діяльність установи, а також інформація про рослинний та тваринний світ парку.
У соціальній мережі Facebook 16.10.2015 року зареєстровано офіційну сторінку Ічнянського національного природного парку (https://www.facebook.com/Ічнянський-національний-природний-парк-041345136733397/timeline).
3.2. Видано 4 номери щоквартального інформаційного вісника «Природа Ічнянщини». В інформаційному віснику висвітлюються дати екологічного календаря, інформація про діяльність Ічнянського НПП, про рослинний та тваринний світ парку, про червонокнижні види, краєзнавчі матеріали, інформація про природно-заповідний фонд України.
3.3. Лекція «Водно-болотні угіддя» (студенти першого курсу Прилуцького медичного коледжу).
4. Підвищення кваліфікації працівників установ ПЗФ та сприяння підготовці кадрів у природоохоронній сфері.
Працівники відділу еколого-освітньої роботи та рекреації Маломуж В.М., Шевченко Л.О., Буряк Ж.О., Яценко Л.В. з 16 листопада по 24 листопада пройшли навчання на курсах підвищення кваліфікації «Система екологічної освітньо-виховної роботи в установах природно-заповідного фонду» в Державній екологічній академії післядипломної освіти та управління.
Працівниками відділу еколого-освітньої роботи та рекреації підготовлені та проведені семінари для працівників служби державної охорони Ічнянського НПП («Етика спілкування працівників державної охорони ПЗФ з місцевим населенням та відвідувачами парку», «Функції працівників державної охорони ПЗФ припроведенні еколого-освітніх та рекреаційних заходів», «Структура системи природно-заповідного фонду України»). Надавалась методична допомога з теми «Сучасний український туристичний кластер. Виявлення можливостей монетизації потенціалу українських культурних цінностей» (Історико-культурні цінності Ічнянщини) студенту Академії праці, соціальних відносин і туризму Селюху Д.Ю.
Надавалась інформація про діяльність Ічнянського НПП вчителю біології Прилуцького ліцею №10 Юрченко Ю.М.
Маломуж В.М., Буряк Ж.О. приймали участь в роботі тематичної педагогічної ради «Екологічне виховання здобувачів освіти» в Ніжинський ЗОШ І-ІІІ ступенів №7.
5. Джерела та напрями фінансування екологічної освітньо-виховної роботи.
Фінансування екологічної освітньо-виховної роботи здійснювалося за рахунок державного бюджету України за бюджетною програмою 2401160 «Збереження природно-заповідного фонду». Сума витрачених коштів на організацію проведених заходів, друк –2220,00грн.
6. Інформація про надані платні послуги пов’язані з організацією та проведенням освітньо-виховних і природоохоронних заходів.
Платні послуги, пов’язані з організацією та проведенням освітньо-виховних та природоохоронних заходів не надавались.
7. Пропозиції щодо вдосконалення екологічної, освітньо-виховної роботи.
Облаштувати екологічну стежку «Урочище Кути».
Облаштувати веломаршрути по території парку.
Облаштувати еколого-пізнавальну стежку «Весняна».
Випустити буклет «Первоцвіти Ічнянського національного природного парку» та агітаційні листівки «Первоцвіти просять захисту», «Збережи ялинці життя».
Постійно інформувати про діяльність установи у ЗМІ місцевого та регіонального рівня, на офіційному сайті парку. Вивчити досвід інших національних природних парків та запровадити проведення заходів в режимі онлайн.
Придбати сучасний цифровий фотоапарат.
Поповнити бібліотечний фонд природничою літературою.
Завершити капітальний ремонт екоцентру.

ПЛАН
заходів з екологічної освітньо-виховної роботи
Ічнянського національного природного парку на 2021 рік

1. Природоохоронні акції:
«Подбаємо про пернатих взимку» Пархоменко Т.М. /відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО, ДНЗ січень-лютий
«Збережемо первоцвіти» Буряк Ж.О. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО, територія ІНПП березень-квітень
«Весняна толока з озеленення та благоустрою» Маломуж В.М. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації Територія ІНПП квітень
«Мальовничим водоймам – чисті береги» Буряк Ж.О. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації Територія ІНПП травень
«Збережи ялинку» Буряк Ж.О. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО грудень
Місячник тиші «Тихіше, птахи на гніздах!» Буряк Ж.О./ відділ еколого-освітньої роботи та рекреації Територія ІНПП, ЗЗСО травень-червень Пришкільні табори
2. Свято зустрічі птахів Пархоменко Т.М / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО квітень
3. День квітів Яценко Л.В. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО червень Пришкільні табори
4. Пізнавально-розважальний захід «Про вовка промовка» Шевченко Л.О. /відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО червень Пришкільні табори
5. Екологічне заняття «День зимуючих пташок» Пархоменко Т.М. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО, ДНЗ січень-лютий
6. Зимовий форум юних орнітологів Пархоменко Т.М. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації Адмінприміщення ІНПП січень
7. Літературні читання «Поетичні пори року» Яценко Л.В./ відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО січень
8. Книжкова виставка-гра «Про природу і погоду» Буряк Ж.О. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації Районна дитяча бібліотека лютий
9. Лекція «Водно-болотні угіддя Ічнянського НПП»
Пархоменко Т.М. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ДПТНЗ «Ічнянський професійний аграрний ліцей» лютий
10. Лекція «Охорона та збереження біорізноманіття на природоохоронних територіях» Пархоменко Т.М. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ДПТНЗ «Ічнянський професійний аграрний ліцей» травень
11. Створення рукотворних книг:
«В пелюстках первоцвіту краса весняного світу» Яценко Л.В./ відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО березень
«Пташиний календар»Шевченко Л.О. /відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО жовтень
«Наші перші відкриття» Яценко Л.В. /відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО лютий
12. Ділова гра «Дій локально – мисли глобально» Пархоменко Т.М. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ДПТНЗ «Ічнянський професійний аграрний ліцей» листопад
13. Екологічний урок «Природні символи України» Пархоменко Т.М. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО лютий
14. Екологічний урок «Диво природи – ліс» Пархоменко Т.М. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО березень
15. Екологічний урок «Алмаз має ціну, а вода – безцінна» Пархоменко Т.М. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО березень
16. Екологічний урок «Глобальні і локальні проблеми водойм рідного краю» Буряк Ж.О. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО травень
17. Екологічний урок « Тварини і ми» Буряк Ж.О. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО жовтень
18. Інформаційний урок «Птах року 2021»Буряк Ж.О. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО квітень
19. Урок доброти «Захист слабких – справа сильних» Буряк Ж.О. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО жовтень
20. Книжкова виставка «Про сестрицю –голубу водицю» Пархоменко Т.М. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації Районна дитяча бібліотека березень
21. Книжкова виставка до Всесвітнього дня збереження біорізноманіття Буряк Ж.О. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації Районна дитяча бібліотека травень
22. Круглий стіл «Від кого залежить коротке життя первоцвітів?» Буряк Ж.О. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО березень
23. Екологічний рейд «Первоцвіти» Негода М.М./відділ державної охорони ПЗФ Територія ІНПП березень-квітень
24. Віртуально-пізнавальна подорож «Національні природні парки України» Буряк Ж.О. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації Адмінприміщення ІНПП липень
25. Віртуальна подорож «Лелечими шляхами» Пархоменко Т.М. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО червень Пришкільні табори
26. Презентація ідей креативних новорічних ялинок Буряк Ж.О. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО грудень
27. Пізнавальна презентація «Голосисті солов’ї співають славу весні» Пархоменко Т.М. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО травень
28. Еколого-практичне заняття «Маленький жолудь – великий дуб»Буряк Ж.О. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО квітень
29. Пізнавально-екологічні уроки:
«Як живуть кроти» Пархоменко Т.М. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації
ЗЗСО вересень
«Правда і вигадка про їжака»Пархоменко Т.М. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО жовтень
«Цікаве про горобців» Шевченко Л.О. /відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО березень
«Тварини наших водойм» Шевченко Л.О. /відділ еколого-освітньоїроботи та рекреації ЗЗСО червень
«Хто і як зимує в лісі» Буряк Ж.О. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО січень
30. Пізнавально-творчі заняття:
«Секрети зимових візерунків» Шевченко Л.О. /відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО січень
«Про дива і таємниці зими-чарівниці» Пархоменко Т.М. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ДНЗ грудень
«Літній букет» Пархоменко Т.М. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО червень Пришкільні табори
«Птахи нашого краю»Пархоменко Т.М. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО квітень
«День синички»Пархоменко Т.М. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО листопад
«Дерева бувають різні» Яценко Л.В./ відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО листопад
«Хай збережуть первоцвіти паперові диво-квіти» Пархоменко Т.М. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО лютий
«Граційний птах – лебідь» Пархоменко Т.М. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО червень Пришкільні табори
«Допитливим про гриби» Пархоменко Т.М. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО, ДНЗ вересень
«В лісі жолуді вродили, нас на творчість запросили» Яценко Л.В./ відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО листопад
«Осіння парасолька» Пархоменко Т.М. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ДНЗ жовтень
«Хвойні дерева наших лісів» Яценко Л.В./ відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО грудень
«Чарівні сніжинки» Пархоменко Т.М. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО грудень
31.Виставка-конкурс виробів з природного матеріалу «Природа і фантазія» Яценко Л.В./ відділ еколого-освітньої роботи та рекреації Актова зала ІНПП листопад
32. Майстер-класи:
Виготовлення екоручок з бузини Яценко Л.В./ відділ еколого-освітньої роботи та рекреації Адмінприміщення ІНПП квітень
Виготовлення оберегів з природного матеріалу Яценко Л.В./ відділ еколого-освітньої роботи та рекреації Адмінприміщення ІНПП жовтень
33. Пізнавальна гра «Дивосвіт природи»
Буряк Ж.О. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО червень Пришкільні табори
34. Екологічний турнір «Люби і знай свій рідний край» Яценко Л.В./ відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО квітень
35. Еколого-пізнавальна гра-мандрівка «Будь природі другом» Яценко Л.В./ відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО червень Пришкільні табори
36. Передноворічна гра-подорож «В гості до ялинки» Буряк Ж.О. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО грудень
37. Екологічні ігри-змагання:
«В гостях у природи» Буряк Ж.О. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації
ЗЗСО червень Пришкільні табори
«Пташина країна» Пархоменко Т.М. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО червень Пришкільні табори
«Знавці природи» Яценко Л.В./ відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО червень Пришкільні табори
38. Екологічні ігри Працівники відділу еколого-освітньої роботи та рекреації Протягом року Як елемент еколого-освітніх заходів
39. Інформаційно-практичне заняття «За життя без сміття» Буряк Ж.О. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ДПТНЗ «Ічнянський професійний аграрний ліцей» листопад
40. Екологічний диспут « Охороняти природу для людей чи від людей?» Буряк Ж.О. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО листопад
41. Кінолекторій «Ми здатні змінити світ»Пархоменко Т.М./ відділ еколого-освітньої роботи та рекреації ЗЗСО червень
42. Тематичні веломандрівки стежками парку:
«Квітковий розмай» Буряк Ж.О. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації Квітень-травень
«Зелені дива»Пархоменко Т.М. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації Липень-серпень
«Дари осені» Яценко Л.В./ відділ еколого-освітньої роботи та рекреації Вересень-жовтень
43. Краєзнавчо-пізнавальні веломандрівки:
«До старої церкви» (с.Радьківка) Шевченко Л.О. /відділ еколого-освітньої роботи та рекреації Травень
«Від урочища до урочища» Пархоменко Т.М. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації Вересень
«До багатовікового дуба» Буряк Ж.О. / відділ еколого-освітньої роботи та рекреації Вересень
44. Випуск агітаційних листівок:
«Первоцвіти просять захисту» Лютий
«Збережи ялинці життя» Листопад
45. Проведення бесід, лекцій, екскурсій Працівники відділу еколого-освітньої роботи та рекреації Протягом року
46. Проведення роз’яснювальної роботи серед місцевих жителів та відвідувачів парку про збереження біорізноманіття Працівники відділу еколого-освітньої роботи та рекреації Протягом року
47. Поповнення бібліотеки та фототеки Маломуж В.М./ відділ еколого-освітньої роботи та рекреації Протягом року
48. Надання інформаційної та методичної допомоги навчально-виховним закладам району Маломуж В.М./ відділ еколого-освітньої роботи та рекреації Протягом року
49. Робота зі ЗМІ: публікації у періодичних виданнях; розміщення інформації на офіційному сайті та соцмережі Facebook Шевченко Л.О./ відділ еколого-освітньої роботи та рекреації Протягом року
50. Випуск інформаційного вісника «Природа Ічнянщини» Маломуж В.М./ відділ еколого-освітньої роботи та рекреації Щоквартально
51. Урочисті заходи з нагоди Дня працівника природно-заповідної справи Маломуж В.М./ відділ еколого-освітньої роботи та рекреації Адмінприміщення/липень
52. Участь колективу у святкових заходах, присвячених Дню міста Маломуж В.М./ відділ еколого-освітньої роботи та рекреації м.Ічня/вересень
53. Навчання персоналу. Ознайомлення з матеріалами міжнародних угод та інших правових механізмів щодо збереження біорізноманіття. Маломуж В.М./ відділ еколого-освітньої роботи та рекреації Протягом року